Naše tipy k brýlím pro děti

Brýle nosí určitě polovina lidí na světě, není to tragédie!

Dovolil jsem si ještě sepsat pár praktických zkušeností k brýlím, ačkoliv hlavním záměrem těchto stránek je, jak naučit malé dítě nosit okluzor.  

  • Jako každé jiné onemocnění je i oční vada dítěte pro rodiče důvodem ke starostem. Není to však žádná smrtelná nemoc a u malých dětí je to často pouze na určitou dobu. Takže z toho nedělejte vědu a nechovejte se k dítěti jako k vážně nemocnému. Pokaždé, když nás někdo osloví a poukáže na brýle, ihned zareagujeme tím, že to Diance moc sluší a že má krásné brejličky. Udělejte si z nošení brejliček přednost. Dokonce se mi několikrát stalo, že se nás ptali, jestli Dianka nosí "imidžovky" nebo skutečně dioptrické brýle :-)  
  • Pokud máte podezření na oční problém, na nic nečekejte a objednejte se k lékaři. Včasná diagnostika je u léčby očních vad nejdůležitější. Pokud neuspějete u jednoho doktora, najděte jiného, abyste s nošením brýlí začali co nejdříve.
  • Buďte důslední. Pokud má dítě předepsané brýle na celý den, nechť je celý den nosí, a to hned od začátku. Takže pokud je sundá, po pár minutách znovu nasadit. Jakmile dítěti povolíte, že teď brýle nosit nemusí, tak je také nosit nebude.
  • My jsme měli štěstí na první brejličky, jsme s nima opravdu spokojeni. Diance moc sluší, jsou plastové, velmi pružné a bezpečné. Mají gumičku, která brýle bez problémů na hlavě i při náhodných útocích zvenčí (a že jich mezi těmi prťaty je!).  
  • Osvědčilo se nám koupit ještě jedny náhradní brýle, protože Dianka hned po 14 dnech sklíčko poškrábala. Tady chci upozornit, že dítěti hned od začátku zdůrazňujte, že pokud chce brýle odložit (očička si musí taky někdy odpočinout, ale jen na chvilku), musí je pokládat na stůl. Děti to velmi rychle pochopí. Zpočátku je dítě nutno hlídat, nám se sklíčka třeba zbytečně poškrábala, když si je Dianka sundala a položila na terase na dlažbu. Nebo když jsem s ní jela autem a ona si začala brousit zuby o sklíčko (ano, dětská představivost je nekonečná). Dvoje brýle se hodí, když je pak musíte nechat na opravu v optice do druhého dne (nebo i déle). Navíc máme na jedněch neustále navlečený látkový okluzor, takže jej nemusíme neustále navlékat a svlékat a i pro nácvik je docela vhodné mít jedny brejličky "normální" a druhé "s čičí" (tedy s okluzorem, pro ty, co nečetli rady ohledně nošení okluzoru).
  • I z důvodů časté výměny skel u tak malých dětí je úplně zbytečné pořizovat jim antireflexní skla. My jsme se v první optice nechali "ukecat", protože přeci pro naší holčičku chceme to nejlepší, ale pak jsme se od jiného optika dozvěděli, že je to zbytečné a potvrdila nám to také praxe. Doporučuji ale nechat dětem skla ztenčit. Brýle jsou pak lehčí a u silných dioptrií nevypadají "jako půllitry" :-)      
  • A znovu opakuji: udělejte z nošení brejliček přednost. Je to důležité pro to, aby se z vašeho dítěte stal sebevědomý člověk. Takže žádné litování, buďte rádi, že máte zdravé a šikovné dítě. Neštěstí vypadá jinak.